- Danışmanlık       - Zirai Mücadele - Don                 - Gübreleme                            - Toprak Profili Etüdü
                                               - Bahçe Kurma      - Bayrak Cevizi - Seleksiyon       - Çin,Avrupa,Abd Gezileri       - Site Haritası - İletişim      

KİTAP SİPARİŞİ    

CEVİZLE İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLER
 

Cevizi  kırıp içini yiyen köpek. Kafasıyla 1 dakikada 150 ceviz kıran adam. Cevizi arabalara kırdırıp yiyen karga.
     
Sincap ceviz çalarken. Sincap cevizi köpeğin tüyleri arasına saklıyor. Ceviz yiyen inek.
 

  KARA TOPRAK…

  Karnın yardım kazmayınan, belinen
  Yüzün yırttım tırnağınan, elinen
  Yine beni karşıladı gülünen
  Benim sadık yarim kara topraktır

  TARLAM SANA ÜÇYÜZ FİDAN AŞLASAM

  Tarlam, sana üçyüz fidan aşlasam
  Tarla coşar, fidan coşar, el coşar.

  Gücüm yetse hemen işe başlasam,
  Kazma coşar, kürek coşar, bel coşar

 Aşık VeyselMachu Picchu, Peru, İnka medeniyeti

   

   ASIRLAR ÖNCESİ İNKA’ LAR, ZOR DOĞA KOŞULLARINDA TOPRAĞI NASIL TARIMA UYGUN HALE GETİRDİLERSE, ANADOLU İNSANIDA AYNI ŞEKİLDE TARIM YAPARAK GEÇİMİNİ SAĞLAMIŞTIR. GÜNÜMÜZDE İSE 2012 YILI SONU İTİBARIYLA 2 MİLYONU AŞKIN AİLE 33 MİLYON DEKAR TARIM ARAZİSİNİ İŞLEMEKTEN VAZGEÇİP ŞEHRE GÖÇMÜŞTÜR.


      BU İNSANLARIN “SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMA” GERİ DÖNMESİ İÇİN ÇÖZÜMLERDEN BİRİ “AİLE ÇİFTÇİLİĞİDİR”. AİLE ÇİFTÇİLİĞİNDE UYGULANACAK TARIMIN BAŞINDA AŞILI CEVİZ VE BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİ GELMEKTEDİR. NİTEKİM BU GERÇEĞİ GÖREN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 2014 YILINI “AİLE ÇİFTÇİLİĞİ YILI” OLARAK İLAN ETMİŞTİR.

 

  

Yozgat’ta Öğrenciler Ceviz Yaprağından Sabun Üretti

Yozgat’ta üstün yetenekli öğrencilere proje tabanlı eğitim veren Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi öğrencileri ceviz yaprağından sabun üretti.Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, bir proje geliştirerek ceviz yaprağından...

Kaynak Milliyet  

   Yozgat’ta üstün yetenekli öğrencilere proje tabanlı eğitim veren Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi öğrencileri ceviz yaprağından sabun üretti.
   Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, bir proje geliştirerek ceviz yaprağından sabun elde etti. Boşa giden ceviz yapraklarını kullanarak doğal yollarla el yağımı sabun üretip, ceviz yapraklarının vücuda faydalı bir şekilde değerlendirmesini sağlamak amacıyla proje geliştiren orta okul öğrencileri Muhammed Satuk Buğrahan Şenliler, Furkan Balcı ve Danışman Öğretmen Figen Tetik tarafından hazırlandı.
    Ceviz yaprağının doğal fermantasyon ile elde edilen yağından elde edilen sabun cilt lekelerine, sivilcelere, ayak mantarı ve ayak terlemesini de tedavi edici özelliği bulunuyor.
    Öğrencilerden Furkan Balcı, Ceviz her alanda kullanıldığını ama bunu yapraklarına hiç önem verilmediğini belirterek, “Biz bunu araştırdık bununla neler yapabiliriz diye düşündük aklımıza sabun geldi. Sabun yaptıktan sonra bunun ne faydası olacağını düşündük. Cilt lekelerine, sivilcelere, ayak mantarına, ayak terlemesine faydası olduğunu gördük. Ceviz ne kadar faydalı ise yaprakları da o kadar faydalıdır. Bizde bundan faydalanarak doğal yollarda sabun yaptık” dedi.
    Proje Danışman Öğretmeni Figen Tetik ise öğrencilerin ceviz yaprağından sabun üretmek istediklerini belirterek, “Ceviz yapraklarını geri dönüşüme kazandırdık. Herkesin rahatça kullanabileceği kimyasalı olmayan bir sabun elde ettik. Ceviz yaprağını kuruttuk daha sonra yağını ürettik doğal yağdan da bu sabunu elde ettik. Hiçbir şekilde kimyasal madde katmadan doğal bir sabun elde etmiş olduk. Hiçbir katkı maddesi koymadığımız ve kimyasal ürün içermediği için de doğal bir sabun elde ettik. Sabunun hiçbir zararı yok. Tonlarca boşa giden yaprakları biz geri dönüşüme kazandırmış olduk” diye konuştu.
  

   ORGANİK SUCUK
 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bilim-teknik/61687/Kayserili_ogrencilerden_sucukta_devrim.html
 


 

                                                           

YANLIŞ BİLİNEN DOĞRULAR
 

CEVİZ DİKEN ÇOK YAŞAR            CEVİZ SERA GAZINI AZALTIR

      
CEVİZ YILDIRIM ÇEKMEZ           CEVİZ YAĞI FAYDALIDIR

 
CEVİZ HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ           
CEVİZ HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

CEVİZ AĞACINI SAHİBİ İSTEDİĞİNDE KESEBİLİR

 

CEVİZ DİKEN ÇOK YAŞAR
 

 

    - CEVİZ DİKEN ÖLÜR ( YANLIŞ )
    - CEVİZ DİKEN ÇOK YAŞAR
( DOĞRU )

   
Ülkemizin kıyılarından, ovalarından başlayarak yayla ve     dağlarına    varıncaya kadar her yükselti ve mesafede yayılış      gösterebilen ender  ağaçlardan biri olan ceviz ağacı hakkında  ne     yazık ki birçok hurafe    uydurulmuştur. Bunlardan biri de “Ceviz     diken ölür.” sözüdür.    “Ceviz  diken ölür” sözü aslında şu     şekildedir. “Ceviz diken, beli    kalınlığına gelince ölür”. Bu  sözün    “beli kalınlığına gelince” si kısa    olsun  diye kaldırılmış, geriye,    “Ceviz  diken ölür”  sözü kalmış.    Olay    budur. Yoksa halkımız,    ceviz  hakkında bu kadar türkü yakar   mı, bu kadar deyimler    söyler  mi, bu kadar şiirler yazar mı?    Örneğin; Hamit’ li Aşık    Dursun Kaya bakın ne demiş:

     


Fidan
büyür yeşil yaprak dal olur,

Hayat verir oksijeni bol olur,

Çeyiz olur, sandık olur, sal olur,

Ceviz diken çok yaşayan can olur.

 

 


   Diğer yandan resimde görülen Bolu/ Mudurnu ilçesinin Dağyolu köyünde 86 yaşındaki kişi, askerden geldiğinden bu     yana    köyün içine ve civarına, bulduğu boş yerlere devamlı ceviz dikmiş, sayısını kendisi bile bilmiyor. Ayrıca kendim     (Selami Bayrak) 1967 yılından bu yana devamlı ceviz dikiyorum. Ölmeyi bir tarafa bırakın ceviz sayesinde sağlıklıyım ve     ikinci baharımı yaşıyorum.
 

    Ceviz meyvesini tanımayan biri, yeşil kabuklu cevizi     elma     zannederek ısırıp yemeye kalkmış, ağzı burulunca “Bu meyve olgunlaşmamış” diye yere atmış.Bu olaydan      anlaşılacağı gibi İnsanlar  ve Toplum bazen bir  işin aslını      öğrenmeden  YANLIŞ  karar  verebiliyorlar“ Torunlarımıza iyi bir dünya bırakabilecek miyiz?”

CEVİZ SERA GAZINI AZALTIR

- CEVİZİN ALTINDA OT BİTMEZ ( YANLIŞ )
- CEVİZİN ALTINDA OTURULMAZ
( YANLIŞ )
- CEVİZ SERA GAZINI AZALTIR
( DOĞRU)

   Ceviz yaprağı Karbon Sülfür gazı salgılar. Bu gaz, havadaki diğer gazlardan ağır olduğu için cevizin altına iner. Yazın     sıcakta cevizin kaba gölgesine oturan insan, haliyle bu gazdan etkilenerek biraz sersemler. Cevizin kaba gölgesinden     dolayı    dibinde ot bitmediği de görülünce cevizin zehirli gaz salgıladığı düşüncesi ağırlık kazanır. Kesinlikle bu doğru     değildir.   Bugüne kadar cevizin dibinde oturan insanın veya yatan hayvanın öldüğü duyulmamıştır. 

    Grafik’ te görüldüğü gibi, cevizin insanı öldürdüğü değil tam aksine yaşattığı bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Öte     yandan  ceviz ağacının, sera gazını oluşturan Karbondioksiti emerek OZON tabakasındaki deliğin büyümesini ve küresel     ısınmayı engellediği görülmektedir. (Reyhan OKSAY, Cumhuriyet Bil. Tek. Der.) Diğer yandan ABD Ulusal Birlik     Akademisi’       nin açıklamasına göre; Karbondioksit ve Metan gazları, 12000 yıl uygun bir düzeyde kaldıktan sonra 20.     yüzyıldan başlayarak keskin bir yükseliş sonucu sera etkisi yapmaya başlamıştır ( 24.06.2006 Tarihli TRT Teletex’inin      166.   sayfası)CEVİZ YILDIRIM ÇEKMEZ

 


- CEVİZ YILDIRIM ÇEKER
( YANLIŞ )

- CEVİZ YILDIRIM ÇEKMEZ ( DOĞRU)

  

- Asırlardır yüzlerce ceviz ağaçları arasında bulunan bir mahalle, şu anda     81      yaşında olan mahalle sakinlerinden Ağıt OMUZ,  “Bugüne kadar     mahalleye ne yıldırım düştüğünü görmüş ne de işitmiş” ( Yandaki Resim-      Liman Mh. Bahçesaray / VAN, 2001)
 

- İç Anadolu’nun kıraç bir yerinde, etrafında tek bir ağacın dahi bulunmadığı       devasa bir ceviz ağacı. Bu ve buna benzer ceviz ağaçlarında bir tek       yıldırım       izi  görülmemiştir. (Kırşehir, 1995)


 

 

“Fakire Katık, ustaya Kütük”

CEVİZ YAĞI FAYDALIDIR

   - Cevizin yağlı olduğu ve insanlara dokunduğu zannedilmektedir. Cevizin yağlı olduğu doğrudur. Ancak Cetvelde     görüldüğü gibi, ortalama %60 olan bu yağın neredeyse %91’i doymamış yağdır.
 

    Doymamış yağ asitleri, kan kolesterol’ u birikimini önleyici etkiye sahiptir. Bu yağ asitlerinin bir kısmı ne vücut tarafından yapılmakta, ne de hayvansal yağlarda bulunmaktadır.

 


   Oysa bu yağ asidinin büyük bir kısmı (%61) cevizde bulunmaktadır. Yine doymamış yağ asitlerinin bazıları, kanın      pıhtılaşmasını durdurmakta ve bu sayede koroner damarların tıkanmasını önleyerek KALP KRİZİ’nin önüne geçmektedir.  

   Atardamarlarla beslenen dokular besin maddelerinden ve oksijenden mahrum kalarak ölebilirler. Bu durum, beyinde      meydana gelirse felç, kalp damarlarında meydana geldiğindeyse kalp krizi olmaktadır.


CEVİZ HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ“ O, 300 yıldır orada yaşıyor, ya biz?” (Fotoğraf: Selami Bayrak, 2003)
 

 Kastamonu, Doğanyurt ilçesi Kayran Köyü’nde denize 100 m. mesafede, neredeyse 0 rakımda 3 Da. yeri kaplayan, anıt olabilecek bir ceviz ağacı. Kaç nesle miras kalıyor? 

     - Ceviz, en uzun ömürlü meyve ağaçlarının başında gelmekte olup, 1000 yıl yaşayabilmektedir.                    

     - Gordiyon (Beypazarı/ Ankara) Kral mezarı kazılarında ortaya çıkarılan buluntular arasında
2700 yıl önce ceviz ağacından yapılmış mobilyalara rastlanmıştır. Bunlar masif olarak, kıvrık masa bacakları, üç ayaklı düz masa tablası ve “pagoda” masa üstü (tabla) dür. (Prof. Dr. Burhan Aytuğ, Doç. Dr. Ertuğrul Görcelioğlu, İ.Ü.Orman Fakültesi, 1987) 

     - En çok meyve veren ceviz ağacı, Kırım’da Balaklava yakınındaki Baydır Vadisi’nde yetişen cevizlerdir. Burada bir ceviz ağacı yılda 100 000 ceviz verir( ort. 800 Kg.). Ülkemizde ise Ankara Beypazarı ilçesinin Sekli köyünde 50 000 adet ( 650 Kg.) , Kırşehir’in Kaman ilçesinde 47 000 adet ( 600 Kg.) veren cevizler bulunmaktadır.  

     - Dünyanın en büyük organik cevizinin K.Maraş’da yetiştirildiği ortaya çıkmıştır. Cevizin; 

                                     Kabuklu ağırlığı  28 gr.
                                     İç ağırlığı ise 17 gr. gelmiştir.
                                     Randıman % 61’ dir.

    Not: Standart ölçüler: Kabuklu ağırlık en az 10 gr. , iç ağırlık ise en az 5 gr. dır. (Gazete Haberi: Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Osman Tekinel’den yapılan açıklama)

    - Dünyanın en değerli ceviz gövdeleri Anadolu’ da yetişmektedir. Çünkü bu gövdeler Ur’ludur. Ur ve benzeri şişkinliklerden “Ayna” adı verilen desenli levhalar elde edilir. Ayrıca Anadolu cevizi, diğerlerine nazaran işlenmiş yüzeylerde koyu renkli çizgi, şerit veya parçaların meydana getirdiği güzel şekillere sahiptir. Bu nedenle kaplamacılık değeri çok üstündür. 
 

 

 - Nitekim, Kudüs’ teki Kubbetüs Sahra’ nın minberinin aslına uygun     olarak   yeniden yapılmasında kullanılacak ceviz ağaçlarının     yurtdışına     çıkarılması için Bakanlar Kurulunca özel kararname     çıkarılmıştır. 15 m³    ceviz ağacına 36.000 dolar değer biçilmiştir. Bu     durumda 1 m³’ ü     2.400 dolara gelmektedir ( Gazetelerden).

 

 

 - İnsan beyninde milyonlarca sinir hücresi ( nöron ) vardır. Vücut yeni      sinir     hücreleri üretmez. Fakat beslenme ve kullanma ile kapasitesi      artar.     Doğumdan önce büyük bir hızla ( dakikada 250 000 kadar )   oluşan   sinir hücreleri üremesi doğumdan sonra tamamen durur. Ölen      sinir    hücreleri yerine yenileri gelmez. Cevizin, insan vücudunun çok     önemli   organı olan kalp ve beyine benzemesi boşuna değildir. Yukarıdaki     resimlerde görüldüğü gibi, Çin cevizi (J. Ailantiolfa) aynı kalp şeklinde,     ceviz    içlerinin ise beyin şeklinde olduğu açıkça görülmektedir.

    - Nötr besinlerden olan ceviz meyvesi rahatlıkla diğer besinlerle     yenebilir.    Milyarlarca hücrenin bir araya gelerek birleşmesinden ortaya     çıkan organlar insan vücudunda birçok sistem meydana getirir. Dolaşım,     sindirim, sinir, solunum ve üreme gibi. Cevizin bileşimindeki besinlerin,     mineral ve vitaminlerin bu sistemler üzerinde çok büyük etkileri vardır.


       Örneğin; ceviz, kolesterol’ ü düşürür, damarları açar, kansızlığı giderir, kalp krizi ve felç riskini düşürür, şeker hastalığına faydalıdır, cinsel gücü artırır, strese iyi gelir, vereme karşı korur, öksürüğü keser, guatra iyi gelir, sivilce ve yaraların iyileşmesinde etkilidir, sindirim sistemine iyi gelir, kabızlığı ve ishali önler, parazitleri düşürür.

     - Bu çok değerli meyveyi tüketirken içinin küflü ve kabuk renginin çok parlak olmamasına dikkat etmeliyiz. Kabukları çok parlak olan ve anormal görünüşlü olan cevizler maalesef kimyasal etkilerle parlatıldığı için çok zararlıdır. İç olarak tüketeceğimiz zaman kabuğundan çıkarıp taze olarak tüketirsek küflenmeyi önlemiş oluruz.  

   "Sertifikalı fidanlarla bahçe kurarsanız buradan elde edeceğiniz ürünleri EUROGAP çerçevesinde iç ve dış piyasalarda pazarlayabilirsiniz. Bu tür bir organize içinde üretilen iç cevizin fiyatı aşağıda görülmektedir.Basından, 2006 Aralık

 “Ceviz ile peynir, ne güzel yenir”

CEVİZ HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ
 

    Besleyici meyvesi, çok değerli gövdesi ile ceviz; insanlara sağladığı sonsuz yararlarından dolayı halk deyimlerinde ve türkülerde sıkça yer almıştır.  

     Halk Deyimleri                                              Halk Türküleri
  -
          Çetin ceviz,                                        - Ceviz oynamaya gelmiş odama
  -
          Kırdığı ceviz bini aştı,                           - Cevizin yaprağı dal arasında
  -
          Koz kırmak ,                                       - Alçak ceviz dalları v.b. gibi
  -
          Kozu kaybetmek,                                     Bilmece
  -
          Son kozunu oynamak,                         Kuru kafa, koydum rafa,
  -
          Elinde çok koz var,                             Yemesi tatlı, maymun suratlı
  -
          Kozunu paylaşmak v.b. gibi                    

      Fıkra   (Dr. Gültekin Çelebioğlu’ndan alınmıştır.)

  Alacaklı borçluyu sıkıştırmış, borçlu “ Yaz var kış var, borcuma ne söz var, Kerhan’ da koz var, silkeler silkeler de veririz.”    

     Sözcük           
 
 
Bosa cevizi : Bir halatın ucunda ve ceviz gibi şişkin olan düğüm.

 
Sapan cevizi : Gemiyi bağlamakta kullanılan halatın (yoma) kaçmaması için halata vurulan bosayı tutmak üzere yoma bedenine yapılan düğüm.

   Doğal kaynaklarımızın başlarında gelen cevizi; seçip ıslah edelim ve aşılı olarak çoğaltalım. Böylece:
 

-  Ceviz yüklü kervanlar yürüsün,  
  - Cevizden yelkenler açılsın,
- Cevizden helikopterler havalansın  
     

   Sonunda sağlıklı ve geliri yüksek insanlar, Erozyonsuz Ülkemizde neşe içinde yaşayıp türkü      söylesinler.            

CEVİZ AĞACINI SAHİBİ İSTEDİĞİNDE KESEBİLİR
 

   18/03/1993 Tarih ve 21528 Sayılı “ SAHİPLİ AĞAÇLARDAN FAYDALANMA YÖNETMELİĞİ” nin 14. Maddesindeki belgelerden birini sağlayan kişi ve kuruluşlara 22. Maddeye göre: Tapu varsa tapuya göre, yoksa zilliyetlik belgesi olanlara Devlet kesim ve taşıma izni vermektedir.

   İzin alınmasının nedeni; Devlet ormanlarında doğal olarak yetişen Ceviz ağaçlarından birinin kesilip kesilmediği hususunun kontrolü içindir.

   Not : Yanlış bilinen doğrulardaki diğer başlıklarda olduğu gibi, bilerek veya bilmeyerek esas konu saptırılıp  Ülkemize zarar verilebilmektedir. 

  

Lütfen alıntı yaptığınız kaynakları belirtmeyi unutmayınız.
Yayınlanan yazıların ve resimlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.